Strona WordPress czy statyczny HTML? Co wybrać?

Co raz częściej mówi się o stronach wykonanych na WordPress. W dzisiejszym tekście przedstawimy różnice między statyczną stroną HTML, a stroną opartą o CMS WordPress. CMS to Content Management System, który pozwala nam edycję stronę bez zaglądania do kodu źródłowego strony, to jednak może mieć swoje wady i zalety, a wszystko zależy od Twoich oczekiwań wobec strony.

Jaka jest różnica między WordPress, a statyczną stroną HTML?

W zasadzie zarówno w przypadku WordPress jak i statycznej strony kod źródłowy strony zapisany jest w formacie HTML. Główna różnica polega na tym, jak powstaje nasz kod źródłowy. W przypadku statycznej strony internetowej kod źródłowy musi zostać napisany przez developera, a następnie przesłany na server. Kod ten nie jest poddawany żadnej dodatkowej obróbce, dopóki sami nie podejmiemy edycji. Jeśli chodzi o WordPress to jest to zupełnie inna historia. Strony wykonane na WordPress oparte są na języku PHP oraz bazie danych. W skrócie oznacza to, że kod źródłowy Twojej strony również jest w formacie HTML, ale powstaje w wyniku egzekucji skryptów PHP.

wordpress-czy-statyczna-strona

Co to jest Content Management System (CMS) ?

Tłumacząc z języka angielskiego jest to platforma do zarządzania zawartością strony. Oprócz WordPress mamy kilka innych platform tego typu np. Joomla lub Drupal. Każdy CMS w pierwszej kolejności służy do zarządzania treścią bez potrzeby edytowania kodu źródłowego strony. Czy oznacza to, że każdy może zbudować stronę w WordPress? W zasadzie tak, ale tylko w zasadzie, ponieważ projektowanie strony to bardzo skomplikowany proces, w skład którego wchodzi nie tylko sam projekt strony, ale dobranie odpowiednych treści i obrazów, optymalizacja strony, analiza konkurencyjnych stron, aktualizacje itd. Jeśli jednak mówimy o działaniach na front-end to WordPress zdecydowanie jest dla każdego.

Strona wykonana za pomocą CMS WordPress

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego, kto nie lubi języków programowania, ponieważ większość rzeczy można dodać, zmienić lub zmodyfikować za pomocą graficznego interfejsu lub po prostu przeciągając element za pomocą myszki. Świat stron internetowych z pewnością znacznie się zmienił od kiedy wprowadzone zostały nowoczesne rozwiązania CMS. Dla nas jako firmy, która zajmuje się tworzeniem stron www jest to również bardzo przydatne narzędzie, ponieważ nasi klienci mają możliwość edycji strony po jej zaprojektowaniu bez naszej ingerencji.

 • Możliwość edycji wyglądu strony za pomocą szablonu. Za pomocą WordPress możesz całkowicie zmienic wygląd swojej strony w dosłownie kilka kliknięć.
 • wordpress
 • Niesamowicie prosty sposób dodowania nowych funkcjonalności do strony za pomocą pluginów/wtyczek. Budujesz sklep internetowy i chcesz dodać koszyk zakupów do swojej strony? Dzięki WordPress zrobisz to w parę minut.
 • Statyczna strona wykonana za pomocą ręcznie stworzonego kodu HTML/CSS

  Zacznijmy od tego, że wykonanie takiej strony wymaga znajomości języków programowania, więc z pewnością nie jest to opcja dla każdego. Zasadnicza różnica między statyczną stroną a stroną wykonaną na WordPress jest to, że statyczne strony nie wymagają aktualizacji. Nie musisz zatem stale pamiętać o aktualizowaniu swojej strony, aby utrzymać ją online.

 • Posiadając statyczną stronę HTML masz bardzo łatwy dostęp do kodu źródłowego strony, co w przypadku WordPress niestety nie jest takie proste.
 • Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest szybkość ładowania strony. W przypadku WordPress kod HTML podawany jest za pomocą skryptu PHP, co w gruncie rzeczy oznacza, że strona musi przejść trochę dłuższa drogę niż strona podawana za pomocą statycznego kodu HTML. Jeśli więc zależy Ci na szybkości strony, to statyczna strona może być lepszym rozwiązaniem, ale też nie musi. Nie oznacza to, że strony wykonane na WordPress są wolne.
 • Co zatem wybrać? WordPress czy statyczna strona?

  Wszystko zależy od potrzeb Twojej strony internetowej. Warto zastanowić się, czego oczekujesz od swojej strony internetowej, jak często zamierzasz dodawać nowe treści, w jakie funkcjonalności ma być wyposażona Twoja strona? Jeśli potrzebujesz prostej strony, która będzie służyć jako wizytówka Twojej firmy w internecie to z pewnością statyczna strona będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak marzysz o założeniu sklepu internetowego, która będzie wymagal stałej administracji oraz dodawania nowych produktów, wyprzedaży itp., to jedyną właściwą drogą będzie wykorzystanie możliwości WordPress.