Jaka jest różnica między WordPress, a statyczną stroną HTML?
W zasadzie zarówno w przypadku WordPress jak i statycznej strony kod źródłowy strony zapisany jest w formacie HTML. Główna różnica polega na tym, jak powstaje nasz kod źródłowy. W przypadku statycznej strony internetowej kod źródłowy musi zostać napisany przez developera, a następnie przesłany na server. Kod ten nie jest poddawany żadnej dodatkowej obróbce, dopóki sami nie podejmiemy edycji. Jeśli chodzi o WordPress to jest to zupełnie inna historia. Strony wykonane na WordPress oparte są na języku PHP oraz bazie danych. W skrócie oznacza to, że kod źródłowy Twojej strony również jest w formacie HTML, ale powstaje w wyniku egzekucji skryptów PHP.
Co to jest Content Management System (CMS) ?
Tłumacząc z języka angielskiego jest to platforma do zarządzania zawartością strony. Oprócz WordPress mamy kilka innych platform tego typu np. Joomla lub Drupal. Każdy CMS w pierwszej kolejności służy do zarządzania treścią bez potrzeby edytowania kodu źródłowego strony. Czy oznacza to, że każdy może zbudować stronę w WordPress? W zasadzie tak, ale tylko w zasadzie, ponieważ projektowanie strony to bardzo skomplikowany proces, w skład którego wchodzi nie tylko sam projekt strony, ale dobranie odpowiednych treści i obrazów, optymalizacja strony, analiza konkurencyjnych stron, aktualizacje itd. Jeśli jednak mówimy o działaniach na front-end to WordPress zdecydowanie jest dla każdego.
Strona wykonana za pomocą CMS WordPress
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego, kto nie lubi języków programowania, ponieważ większość rzeczy można dodać, zmienić lub zmodyfikować za pomocą graficznego interfejsu lub po prostu przeciągając element za pomocą myszki. Świat stron internetowych z pewnością znacznie się zmienił od kiedy wprowadzone zostały nowoczesne rozwiązania CMS. Dla nas jako firmy, która zajmuje się tworzeniem stron www jest to również bardzo przydatne narzędzie, ponieważ nasi klienci mają możliwość edycji strony po jej zaprojektowaniu bez naszej ingerencji.
Statyczna strona wykonana za pomocą ręcznie stworzonego kodu HTML/CSS
Zacznijmy od tego, że wykonanie takiej strony wymaga znajomości języków programowania, więc z pewnością nie jest to opcja dla każdego. Zasadnicza różnica między statyczną stroną a stroną wykonaną na WordPress jest to, że statyczne strony nie wymagają aktualizacji. Nie musisz zatem stale pamiętać o aktualizowaniu swojej strony, aby utrzymać ją online.
Co zatem wybrać? WordPress czy statyczna strona?
Wszystko zależy od potrzeb Twojej strony internetowej. Warto zastanowić się, czego oczekujesz od swojej strony internetowej, jak często zamierzasz dodawać nowe treści, w jakie funkcjonalności ma być wyposażona Twoja strona? Jeśli potrzebujesz prostej strony, która będzie służyć jako wizytówka Twojej firmy w internecie to z pewnością statyczna strona będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak marzysz o założeniu sklepu internetowego, która będzie wymagal stałej administracji oraz dodawania nowych produktów, wyprzedaży itp., to jedyną właściwą drogą będzie wykorzystanie możliwości WordPress.