Strona Internetowa czy fanpage na Facebook'u?

W dzisiejszych czasach prawie każdy ma konto na takich portalach społecznościowych jak Facebook, Twitter, Instagram. Spora część z nas posiada nawet konta na wszystkich trzech wyżej wymienionych. To samo tyczy się zarówno osób prywatnych jak i właścicieli firm – media społecznościowe oferują ogromne możliwości zaznaczenia obecności swojej firmy w internecie. W tej sytuacji wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy naprawdę potrzebuję stronę internetowa czy wystarczy mi fanpage na Facebook'u? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i pokazać, jakie możliwości da nam fanpage na Facebook'u, a jakie własna strona internetowa.

Fanpage na Facebook'u, czyli na co pozwalają Social Media?

Posiadając firmowy fanpage na Facebook'u, Instagramie czy Twitterze mamy cały wachlarz możliwości. Skupmy się jednak na tym, co najważniejsze, a mianowicie bezpośredni kontakt z klientem. Media społeczneściowe to najlepsze narzędzie do prowadzenia bezpośredniej komunikacji z klientem. Dlaczego? Ponieważ to bardzo proste i przyjemne.Prowadząc czaty, odpowiadając na komentarze oraz reagując na akcje podjęte przez klienta, dajemy mu gwarancję, że po drugiej stronie też siedzi człowiek, a w zasadzie to taki sam jak on. Dzięki temu nasz fanpage to najlepszy sposób na prowadzenie bezpośredniej interakcji z klientem.

strona-internetowa-a-fanpage

Dodatkowym bardzo ważnym atutem posiadania kont na mediach społecznościowych jest niewątpliwie zwrócenie uwagi oraz docieranie do nowych klientów za pośrednictwem zdjęć, filmów czy ciekawych postów na temat naszej marki. Jeśli dodamy do tego możliwość dodania swojej strony do różnych grup branżowych oraz grup, na których możemy dodać reklamę swojej firmy, to z pewnością możemy mówić o bardzo wartościowym narzędziu marketingowym. Oprócz tego założenie konta na Facebook'u nie wymaga żadnych umiejętności technicznych oraz znajomości kodów programowania i jest darmowe. To właśnie dlatego tak duża część przedsiębiorców decyduje się na promowanie swojej firmy przez Social Media.

Własna strona internetowa – jakie mamy możliwości?

Jeżeli jeszcze raz spojrzymy na wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą promowanie biznesu przez Social Media, to z pewnością dojdziemy do wniosku, że Social Media nie pozwala nam na bezpośrednią sprzedaż. I to właśnie w tym aspekcie posiadanie strony internetowej znacznie przeważa. Media społeczneściowe to przystanek pośredni między klientem, a sprzedażą usług/produktów. Z tego właśnie względu posiadanie strony internetowej jest priorytetem dla naszej firmy – w końcu chcemy sprzedawać, a nie tylko prowadzić działania marketingowe. Social Media jest świetnym pośrednikiem komunikacji, ale żeby sukcesywnie sprzedawać, klient musi otrzymać możliwość bliższego zapoznania z naszą firmą. Tą właśnie możliwość daje nam profesjonalna strona internetowa.

Media społecznościowe to gotowe portale, które nie pozwalają za bardzo ingerować nam w personalizację oraz w dostosowanie wyglądu naszej strony do branży, w której działamy. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę doświadczenia użytkowników oraz wszelkie inne elementy personalizacji to zastępowanie strony internetowej fanpagem na Facebook'u staję się sporym wyzwaniem. Każda branża wymaga innych działań i zastosowania zindywidualizowanych technik prowadzących do konwersji, a w przypadku kont na mediach społecznościowych typu Facebook, jesteśmy bardzo ograniczeni, a w zasadzie nie możemy nic zmieniać.

Social Media vs strona internetowa – wady i zalety

Social Media zalety:

 • Łatwe do obsługi oraz darmowe
 • W każdej chwili możesz zaprzestać prowadzić swój fanpage i w prosty sposób go usunąć
 • Globalny zasięg
 • Prosty sposób komunikowania się z klientem oraz reklamowania swojej marki
 • Social Media wady:

 • Zerowy wpływ na wygląd strony oraz personalizację.
 • Każdy ma możliwość publikowania na Twojej stronie, co oznacza, że musisz stale monitorować przychodzące treści, aby nie zepsuć reputacji swojej firmy.
 • Zewnętrzny portal, który jest nie jest naszą własnością, co oznacza, że nie możemy w pełni decydować, o tym co może zostać opublikowane, a co nie.
 • Niewiele narzędzi do prowadzenia analizy ruchu oraz działań na stronie.
 • Strona internetowa zalety:

 • To Ty decydujesz, ile będzie kosztować Cię stworzenie stron internetowej. Możesz skorzystać z darmowych kreatorów stron lub zlecić stworzenie strony www profesjonalnej firmie.
 • Posiadając stronę internetową zdobywasz zaufanie, ponieważ w dzisiejszych czasach każda szanująca się marka powinna mieć stronę internetową.
 • Własna strona internetowa pozwala na pełną kontrolę treści, wyglądu oraz wszystkiego, co się na niej znajduje, ponieważ należy do Ciebie.
 • Profesjonalna strona internetowa pozwoli obniżyć koszty poniesione na obsługę klienta
 • Prowadząc sklep internetowy możesz sprzedawać produkty 24/7 bez zatrudniania dodatkowych pracowników
 • Strona internetowa wady:

 • Jeżeli chcesz regularnie aktualizować treści, to musisz posiadać podstawowe umiejętności techniczne.
 • Pozycjonowanie strony internetowej wymaga czasu i nakładu pracy
 • Rozwiązanie problemów technicznych wymaga porady kogoś, kto zajmuje się tworzeniem stron internetowych
 • Strona internetowa i fanpage na Facebook'u

  Obecnie każda firma powinna posiadać stronę internetową, dlatego w pierwszej kolejności zaleca się zaznaczenie swojej obecności online za pomocą strony www. Nie ma możliwości, aby zastąpić stronę internetową za pomocą fanpage na Facebook'u i to samo w drugą stronę. Mówimy tutaj o dwóch odrębnych i bardzo różnych narzędziach dla biznesu. Strona internetowa to przede wszystkim wizytówka naszej firmy, natomiast media społecznościowe to świetny kanał służacy do komunikowania się z klientem. Rezygnując z jednego lub drugiego, rezygnujesz z bardzo wartościowych narzędzi, które pomogą Ci promować Twoje produkty lub usługi.