Jak dodać stronę do Google?

Wiadomo nie od dzisiaj, że Google automatycznie wykrywa strony internetowe i z pewnością znajdzie Twoją stronę www. Licząc jednak na automatyczne zaindeksowanie przez Google trzeba być świadomym, że może to potrwać, a strona może zostać zaindeksowana tylko częsciowo. Tworząc naszą profesjonalną stronę www chcemy, aby Google zaindeksowało ją tak szybko, jak to tylko możliwe. Jak zatem 'zmusić' Google do szybkiego zaindeksowania naszej strony?


Dlaczego chcesz dodać stronę do Google?

Bez wątpienia Google są głownym źródłem ruchu dla większości stron internetowych. Jeżeli zatem myślisz poważnie o pozyskiwaniu i docieraniu do nowych klientów poprzez stronę www, to powinieneś zadbać o to, by Twoja strona internetowa została dodana do wyszukiwarki Google. Z racji, że w dzisiejszych czasach znaczna większość stron oparta jest o CMS WordPress, to w dzisiejszym poradniku pokażemy, jak dodać stronę do wyszukiwarki Google w WordPress.

Dodaj swoją stronę do Google – Weryfikacja Google Search Console

Na samym początku należy dodać naszą stronę do Google Search Console. Zalogujmy się zatem do Google Search Console, następnie klikając w lewym górnym rogu wybierzmy opcję 'dodaj usługę'. Teraz wpisujemy nazwę naszej domeny i postępujemy zgodnie z instrukcjami. Na samym końcu Google wygeneruje jednorazowy kod weryfikacyjny, który musi zostać wklejony do pliku HTML Twojej strony. W ten sposób udało nam się dodać naszą stronę do Google Search Console. Następnym krokiem będzie dodanie mapy naszej strony XML, aby przekazać dokładne informacje dotyczące naszej strony internetowej.
< meta name="google-site-verification" content="kod weryfikacyjny" />

jak-dodac-strone-do-google

Mapa strony w formacie XML dla WordPress

Głównie skupimy się na stworzeniu mapy XML dla stron opartych o WordPress, jeśli jednak Twoja strona nie korzysta z WordPress to tutaj znajdziesz link do generatora map XML – link tutaj. W przypadku WordPress potrzebować będziemy wtyczki 'Yoast SEO'. Aby zainstalować wtyczkę udajmy się do panelu naszego WordPress. Po lewej stronie klikamy kolejno: Wtyczki, dodaj nową, szukamy Yoast Seo, instaluj, aktywuj. W ten prosty sposób właśnie zainstalowaliśmy wtyczkę 'Yoast SEO', która pozwoli nam dodać naszą stronę do wyszukiwarki Google za pomocą wygenerowania mapy strony w formacie XML. Po zainstalowaniu w/w wtyczki po lewej stronie pojawi się zakładka 'SEO'. Przechodzimy kolejno do: SEO, ogólne, narzędzia. Wtedy nasz widok powinien wyglądać, jak na zdjęciu poniżej:

jak-dodac-strone-do-google-1

Klikając w 'zobacz mapy strony' przejdziemy do mapy naszej strony. Teraz zapisujemy adres URL mapy naszej strony internetowej.

Dodanie mapy strony do Google Search Console

Na samym końcu musimy dodać adres URL prowadzący do mapy naszej strony internetowej do Google Search Console. Aby to zrobić należy przejść do Google Search Console, klikając w ten link. Następnie po lewej stronie znajdziemy zakładkę 'mapy witryn'. Klikając w to, otrzymamy możliwość podania adresu URL do mapy strony wygenerowanej za pomocą wtyczki 'Yoast Seo'.

mapy-witryn
mapy-witryn-1

W ten sposób udało nam się odpowiedzieć na pytanie, jak dodać stronę do Google. Po dodaniu mapy strony musimy uzbroić się w odrobinę cierpliwości – zazwyczaj trwa to parę dni, zanim nasza strona zostanie zaindeksowana. Zaraz po zaindeksowaniu naszej strony przez Google będziemy otrzymywać regularne raporty Google dotyczące wyszukiwań naszej strony w wyszukiwarce – wszystko znajdziemy oczywiście w Google Search Console. Aby osiągać wysokie pozycje w wyszukiwarce Google nie wystarczy jednak dodanie mapy strony XML. W następnym artykule dowiesz się, co ma realny wpływ na pozycję Twojej strony w wyszukiwarce Google.