Szybkie strony internetowe - Dlaczego szybkość ładowania Twojej strony internetowej ma znaczenie?
Rozmawiając o szybkości stron internetowych chodzi o czas, który wymagany jest do załadowania pełnej zawartości strony. Dlaczego należy zwrócić na to uwagę? Przede wszystkim dlatego, że ma to kluczowy wpływ na doświadczenia odwiedzających nasz portal. Szybkie fury cieszą się lepszym zainteresowaniem niż te wolne i to samo tyczy się stron internetowych. Warto zatem zadbać o szybkość naszego serwisu internetowego.
Najnowsze statystki pokazują, że przeciętna szybkość ładowania strony wynosi około 8 sekund. Naszym zdaniem 8 sekund to zdecydowanie za długo. Dobrze wykonana strona internetowa powinna ładować się w mniej niż 3 sekundy, a maksymalny dopuszczony czas ładowania to 4 sekundy. Chyba, że chcemy, aby połowa ludzi odwiedzających naszą stronę zmieniła zdanie w trakcie długiego oczekiwania na pokazanie się strony.
Szybka strona internetowa pozwola wyprzedzić konkurencję, a z naszych obserwacji wynika, że wyszukiwarki internetowe, a w szczególności Google, bardzo doceniają szybko ładujące się strony www. Jeśli strona internetowa firmy konkurencyjnej ładuje się 8 sekund, a Twoja natomiast tylko 3 sekundy, to z pewnością to Twoja firma otrzyma wyższą pozycje w wynikach wyszukiwania.
Jak sprawdzić szybkość swojej witryny?
Jednym ze sposobów będzie otworzenie przeglądarki internetowej, wpisanie adresu URL naszej strony oraz mierzenie czasu potrzebnego do załadowania naszej strony za pomocą stopera. Z racji, że żyjemy w XI wieku istnieją jednak szybsze i łatwiejsze sposoby. W internecie znajdziemy wiele narzędzi służących do sprawdzania szybkości ładowania stron internetowych, my polecamy jednak te trzy, które znajdują się poniżej.
GTmetrix
Google PageSpeed Insights
Pingdom
Każde z w/w nardzędzi jest bardzo proste, intuicyjne i raczej nikt nie powinien mieć problemu z ich obsługą. Poniżej przykładowe test naszej strony eurogetwork.com wykonany za pomocą GTmetrix.
Dlaczego szybkość Twojej strony internetowej ma kluczowe znaczenie?
Na samym początku warto zadać sobie pytanie: po co w ogóle potrzebna nam strona internetowa? W większości przypadków chcemy pozyskiwać nowych klientów, czyli zarabiać pieniądze za sprawą naszej strony www. Żeby jednak nasza strona przynosiła zyski, to ktoś musi ją odwiedzać. W ten oto sposób dochodzimy do ważnego zagadnienia 'SEO', czyli w wielkim skrócie optymalizacja naszej strony pod wyszukiwarki typu Google. Szybkość naszej strony to jeden z najbardziej podstawowych elementów optymalizacji naszej strony, a informacja ta została potwierdzona przez Google w lipcu 2018 roku. Odpowiadając na powyższe pytanie – jeśli chcemy, by nasza strona wyświetlana była wysoko w wyszukiwaniach Google, to musimy zrobić wszystko, aby ładowała się wystarczająco szybko.
Jak przyspieszyć naszą stronę, czyli skrócić czas ładowania?
1. Optymalizacja plików statycznych
Wszystkie arkusze stylów CSS powinny znajdować się na górze naszego dokumentu HTML. Natomiast JavaScript, czyli pliki .js, powinny znaleźć się na samym dole w sekcji < footer >. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz JavaScript wczytany zostanie dopiero po załadowaniu strony i nie zablokuje pierwszego wyrenderowania strony.
2. Minifikacja kodu strony
Minifkacja to nic innego jak usuwanie niepotrzebnych elementów z kodu naszej strony www. Warto zatem przejrzeć kod naszej strony i zając się usuwaniem niepotrzebnych spacji, komentarzy oraz nieużywanych skryptów.
3. Kompresja GZIP
Kompresja polega na tym, że pliki strony pakowane są w ZIP, zanim zostaną wysłane do przeglądarki. Rozpakowanie przesłanych plików strony w formacie ZIP zajmuje przeglądarce mniej czasu niż przesłanie plików strony w normalnym formacie, dlatego zabieg ten powinien poprawić szybkość ładowania naszej strony.
4. Optymalizacja zdjęć i filmów
Wielkość zdjęć zamieszczonych na naszej stronie może znacznie się różnić. Zdjęcia wysokiej jakości mają rozmiar nawet większy niż 1mb, a miniaturki zdjęć mogą być mniejsze niż 10 kb. Przejrzyjmy zatem naszą stronę internetową pod kątem wielkości oraz formatu naszych zdjęć. W przypadku, gdy jest to możliwe bez utraty jakości zdjęcia, należy pomniejszyć każdy obrazek. Następnie musimy się upewnić, że zdjęcia na naszej stronie www podawane są w formatach JPG, JPEG oraz w ostateczności PNG. Jak zmienić rozmiar obrazu? W internecie aż roi się od oprogramowania, które nam w tym pomoże, ale najprostszym rozwiązaniem jest zmiana wielkości zdjęcia w dobrze znanym Paint.
5. CDN, czyli Content Delivery Network
W przypadku stron międzynarodowych warto skorzystać z usług CDN. Wyjaśnijmy więc krótko, o co chodzi. CDN to serwery internetowe rozmieszczone w różnych miejscach na świecie, korzystając z Content Delivery Network nasza strona podawana jest użytkownikom z różnych serwerów zależnie od ich lokalizacji. Dzięki temu wczytywanie strony jest znacznie szybsze, w szczególności dla użytkowników z dalszych części świata.
6. Pamięć podręczna, czyli caching
Obecnie prawie każda strona internetowa korzysta z pamięci podręcznej i przynosi to bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o szybkość ładowania strony. Dzięki temu użytkownik, który już kiedyś był na naszej stronie, ma już część naszej strony w swojej pamięci podręcznej. Podsumowując, każda strona powinna korzystać z pamięci podręcznej.
7. Optymalizacja strony pod urządzenia mobilne
Temat wielokrotnie już poruszany, ale w temacie szybkich stron internetowych, trudno go pominąć. Każda strona internetowa w dzisiejszych czasach powinna już od początku projektu być tworzona z myślą o urządzeniach mobilnych. Szbykość ładowania naszej strony może znacznie się różnić zależnie od urządzenia, dlatego strony należy kodować zgodnie z zasadami RWD – Responsive Web Design.
Szybkość ładowania strony to klucz do szybkiego indeksowania stron
Oprócz tego, że szybka strona otrzyma wyższa pozycje w wyszukiwarkach internetowych, to bardzo istotnym elementem jest przyspieszone indeksowanie stron. Co przez to rozumieć? Robot indeksujący Twoją stronę spędza zazwyczaj około 8 sekund na Twojej stronie i indeksuje tyle stron, ile uda mu się w tym czasie osiągnąć. Jeśli więc często dodajesz świeże podstrony lub prowadzisz bloga, to z pewnością zależy Ci na tym, by Twój świeży post został zaindeskowany jak najszybciej. W przypadku wolniejszych stron internetowych indeksowanie stron może zająć nawet kilka miesięcy. Mam nadzieję, żę udało się Was przekonać, że szybkość ładowania stron internetowych ma kluczowe znaczenie dla Twojej strony internetowej. Jeśli chcesz mieć szybką stronę internetową, to koniecznie zgłoś się do naszej firmy, która zajmię się Twoją stroną od A do Z! A tak naprawdę, to liczę na to, że razem uda nam się stworzyć sieć, która będzie zarówno szybka jak i przyjazna dla użytkowników.