Podstawy projektowania stron www - na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od tego, że posiadanie strony w dzisiejszych czasach to podstawa – dotyczy to już nie tylko dużych firm, ale mniejszych przedsiębiorstw czy nawet restauracji. Mimo, że żyjemy w świecie technologii to w internecie aż roi się od stron internetowych zrobionych po kosztach i “na kolanie”. Wielu z nas myśli, że jest to oszczędność, jednak rozpatrując strategie marketingowe oraz biznesowe należy myśleć w perspektywie długofalowej.
Jeżeli teraz lub w niedalekiej przyszłości zamierzasz zajmować się projektowaniem strony internetowej, to zwróć proszę uwagę na poniższe wskazówki. Dzięki temu zaczniesz z wyższego pułapu i już na samym początku spełnisz podstawowe oczekiwania swoich klientów..


podstawy-projektowania-stron-www

Informacje kontaktowe

Nawet jeśli zamieściłeś na swojej stronie wszystko co potrzebne do zrozumienia oferowanych przez Ciebie usług czy produktów, to każdy klient chce skontaktować się z Tobą w celu potwierdzenia tego, co właśnie przeczytał. Dając swoim klientom możliwość skontaktowania się z Tobą nie tylko mailowo czy przez formularz kontaktowy, potwierdzasz swoją tożsamość i gwarantujesz swoim pozytywne doświadczenia. Czy chciałbyś skorzystać z usług firmy, która otwarcie nie podaje swojego adresu czy numeru telefonu? Nie stawiaj klientów w takiej sytuacji, postaraj się, aby Twoje dane kontaktowe dostępne były na każdej podstronie, a odwiedzający nie musiał szukać Twojego numeru telefonu. Dodatkowo warto stworzyć podstronę typu “Kontakt”, “Dane kontaktowe” czy “O nas”. Nie chodzi tutaj o to, by Twoi odwiedzający przestali korzystać z pięknych formularzy kontaktów, ale głównie o to, żeby spełnić wymagania każdego z naszych potencjalnych klientów i zwiększyć sprzedaż, oferując kontakt przez wszelkie możliwe kanały. Nie jest tajemnicą, że nie każdy lubi pisać i nie każdy w ogóle ma maila.

Search engine optimization, czyli optymalizacja strony www

SEO to przerażające słowo, które zazwyczaj kojarzy się z jakimś korpo-slangiem. Rzeczywiście, korporacja kojarzy się z ogromną organizacją i w podobnym świetle należy spojrzeć na SEO, czyli optymalizację strony. Małe firmy często pomijają ten aspekt przy projektowaniu swoich stron, sądząc, że SEO dotyczy tylko ogromnych marek. To błędne spojrzenie, nawet małe firmy powinny skupić się na zainwestowaniu odpowiedniej ilości pieniędzy i czasu na optymalizację swojej strony. Projekt strony internetowej zazwyczaj ma służyć do pozyskiwania nowych klientów przez wyszukiwarki takie jak: Google, Yahoo czy Bing. Bez odpowiedniej optymalizacji Twoja strona nie pojawi się w wynikach wyszukiwania, a w efekcie nie zwiększysz swojej sprzedaży. Podstawowe techniki optymalizacji strony nie wymagają specjalnych umiejętności. Wystarczy, że porządnie zastanowisz się nad słowami kluczowymi dla swojej strony, umieścisz ładne grafiki, poprawnie nazwiesz wszystkie podstrony oraz użyjesz statycznych adresów URL.

Łatwy do zapamiętania adres URL

Twój adres URL (nazwa domeny) to adres, który Twoi klienci wpisują w okienko przeglądarek, aby wejść na Twoją stronę. W momencie założenia strony internetowej powinieneś być świadomy, że w/w strona stanie się stałym elementem każdej promocji Twojej marki. W tej sytuacji spraw, by Twój adres URL był prosty do zapamiętania, a dodatkowo mówił coś o Tobie, Twoich usługach/produktach. Nawet jeśli domena, która sobie upatrzyłeś jest zajęta, to postaraj się wprowadzić lekkie modyfikacje – np. dodając miasto, w którym działasz do nazwy domeny. Raczej polecałbym użycie domeny .com niż .net czy .biz, które wciąż są bardzo popularne

Intuicyjna nawigacja Twojej strony internetowej

Podczas gdy chcesz sprawić, by design Twojej strony powalał “na kolana”, był nowoczesny i kreatywny, łatwo zapomnieć o podstawowym elemencie, jakim jest intuicyjna nawigacja strony. Odwiedzający powinni z łatwością znaleźć to, czego szukają. Z tego powodu właśnie powinieneś stosować się do ogólnie przyjętych zasad o tworzeniu menu oraz opcji szukania na stronie. To znacznie ułatwi korzystanie z Twojej strony. Pamiętaj, że każdy odwiedzający poświeci tylko odrobinę czasu na znalezienie tego, czego szuka. Jeżeli nie uda mu się tego znaleźć, najprawdopodobniej opuści Twoją stronę. Tutaj możesz używać takich opcji jak wypunktowanie czy nagłówki, które ułatwią nawigację. Dobrym pomysłem są również linki wewnętrzne.

Unikalne graifiki oraz content

Jeżeli chcesz stworzyć stronę internetową, to jednym z podstawowych elementów jest unikalny content czyli zawartość. Moim zdaniem jest to jedna z najtrudniejszych części budowania stron internetowych. Bardzo często zresztą nie docenia się copywriter’ów, a szkoda, ponieważ tworzenie opisanie usług/produktów w sposób interesujący i jednocześnie czytelny jest trudne. Dodatkowo postaraj się nie zapomnieć o unikalnej szacie graficznej. ponieważ to ona jest zawsze na pierwszym planie i powinna przyciągnąć uwagę. Najlepszym rozwiązaniem są własne autorskie zdjęcia. Można wynająć np. fotografa, żeby zrobił ładne fotografie naszego miejsca pracy i umieścić je na stronie. Natomiast istnieją też inne sposoby zdobywania grafik, w tym wypadku zwróć jednak szczególną uwagę na prawa autorskie.

Call to action, czyli zachęcaj do działania

Jeśli Twój potencjalny klient odwiedza Twoją stronę, to co chciałbyś, żeby zrobił? Oferujesz jakieś usługi, a może coś sprzedajesz? Postaraj się zdobyć uwagę i już na samym początku zachęć go do podjęcia interakcji. Niezależnie od rodzaju usług oferowanych przez Twoją firmę, musisz sprawić, aby Twój klient podjął jakieś działanie. Postaraj się jasno określić, czego oczekujesz od swoich klientów np. kup teraz, zamów teraz, zapisz się do newsletter, zaloguj się. Dodatkowo możesz użyć wyróżniającej się czcionki lub pogrubić w tym miejscu tekst. Powyższe sześć podpunktów to tylko mała kropelka w oceanie tego, co powinieneś wiedzieć, aby Twoja strona przynosiła zyski. Profesjonalne projektowanie stron internetowych www www dla małych firm niekoniecznie musi być trudne, ale z pewnością należy zwracać uwagę na szczegóły. Pamiętając o wyżej wymienionych aspektach zobaczysz wyniki, a z czasem przejdziesz do bardziej zaawansowanych strategii projektowania stron.