Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych? Jak zacząć?

Dobrze, że jesteś z nami! W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące SEO, czyli pozycjonowania stron internetowych. Z racji, że nasza firma zajmuje się reklamą w internecie, a pozycjonowanie stron to swego rodzaju reklama i to ta najbardziej opłacalna, to dziś podzielimy się z Wami naszą wiedzą na ten temat!

Co właściwie oznacza pozycjonowanie stron?

Synonimem do pozycjonowania stron będzie pochodzącego z angielskiego 'SEO', czyli Search Engine Optimization. Dzięki konkretnym działaniom dążymy do znacznego zwiększenia ruchu na naszej stronie pochodzącego z wyszukiwarek internetowych oraz innych źródeł ruchu na stronie. Pozycjonowanie strony tyczy się ruchu pochodzącego z darmowych źródeł. Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o 'SEO, jest przede wszystkim zrozumienie użytkowników wyszukiwarek oraz ich intencji. Z jednej strony mamy bardzo ważne intencje użytkowników wyszukiwarek internetowych, a z drugiej strony musimy zrobić wszystko, aby roboty wysyłane przez wyszukiwarki dobrze zrozumiały intencje naszej strony. Tylko w przypadku połączenia tych dwóch rzeczy możemy mówić o efektywnym pozycjonowaniu strony.

pozycjonowanie-stron-internetowych

Pozycjonowanie i ruch organiczny

Ruch organiczny, to ruch na naszej stronie internetowej, który pochodzi z darmowych źródeł i jest efektem pozycjonowania stron. Więc w przypadku płatnych reklam Google Ads nie będziemy rozmawiać o ruchu organicznym. Obecnie wyszukiwarki internetowe są dosyć dynamiczne, a w wynikach wyszukiwania otrzymujemy nie tylko strony, które znalazły się tam z racji efektywnego pozycjonowania, ale też płatne reklamy stron internetowych. Reklama strony internetowej przestanie być wyświetlana w momencie braku opłat. Natomiast w przypadku pozycjonowania efekt i wysokie wyniki w wyszukiwarce zostają na stałe.

Dlaczego pozycjonowanie stron się opłaca?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta, 70% ruchu na naszej strony pochodzi z wyszukiwarek internetowych, a pozycjonowanie strony pozwala na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Z naszych analiz wynika, że reklamy stron przez Google Ads wciąż otrzymują o wiele mniej kliknięć niż strony pojawiające się w wyszukiwarkach naturalnie. Jeśli więc posiadamy wartościowe treści na stronie i zainwestujemy równą wartość tego, co kosztowało by nas płatna reklama w Google, to wyniki naszego pozycjonowania będą widoczne przez długie lata, a co najważniejsze nie będziemy za nie płacić.

White hat vs black hat

Wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych mogą być wynikiem legalnych oraz nie do końca legalnych działań – white hat to legalne i ogólnie akceptowalne działania, natomiast black hat to metody mniej pożądane przez wyszukiwarki internetowe. W dzisiejszych czasach pozycjonowanie stron za pomocą 'black hat SEO' jest już nieopłacalne, ponieważ istnieje duże ryzyko otrzymania kary i zniknięcia z wyszukiwarek internetowych, dlatego nasza firma działa korzystając z ogólnie akceptowalnych i legalnych metod pozycjonowania stron internetowych.

Przewodnik Google Webmaster

Google chce nam pomóc w pozycjonowaniu naszej strony, dlatego udostępnia nam bardzo ciekawy przewodnik Google dla Webmasterów. Co jest podstawową najważniejszą zasadą według Google? Nigdy nie próbuj manipulować wyszukiwarki za pomocą niedozwolonych metod. Możesz wierzyć lub nie, ale jakość wyszukiwań jest jednym z kluczowych elementów biznesu Google, dlatego też zależy im by zawartość Twojej strony była również wysokiej jakości.

Pozycjonowanie, czyli optymalizacja On-Page oraz Off-Page

1. Optymalizacja On-Page:

  • Dostosowanie znaczników meta, czyli title oraz description. Chodzi tutaj o jak najlepsze oddanie zawartości naszej strony.
  • Nagłówki H1, H2, H3 itd. Najważniejszy jest oczywiście nagłówek H1, ale warto odpowiednio zatytułować nasze teksty na stronie, aby użytkownik odrazu wiedział, czego dotyczy dana strona.
  • Struktura naszych adresów URL, czyli przejrzyste i łatwe do zapamiętania adresy strony.
  • Tekst alternatywny dla wszystkich obrazów na stronie – jest to niezbędny element w przypadku, gdy zdjęcie z jakiegoś powodu nie będzie mogło się załadować. Wtedy właśnie wyświetlony zostanie tekst alternatywny dla zdjęcia.
  • Szybkość ładowania naszej strony – o tym pisaliśmy już cały oddzielny artykuł, więc zapraszamy do ponownego przeczytania.
  • Zawartość naszej strony musi być jasna, czytelna, ale przede wszystkim użyteczna. Jeśli Twoja strona nie oferuje żadnych ciekawych treści, usług czy produktów, to użytkownik najpewniej natychmiast ją opuści.
  • Linki wewnętrzne – pamiętajmy o tym, aby nasza strona była ze sobą odpowiednio połączona za pomocą linków wewnętrznych. Linki wewnętrzne odgrywaja bardzo ważną rolę dla naszej strony internetowej oraz jej funkcjonalności.
  • 2. Pozycjonowanie Off-Page:

    Optymalizacja i podnoszenie wartości oraz oceny naszej strony przez wyszukiwarki internetowe za sprawą działań poza naszą stroną, a dokładniej mówiąc za sprawą pozyskiwania nowych linków prowadzących do naszej strony. Ilość oraz jakość linków prowadzących do naszej strony internetowej to jeden z najważniejszych procesów pozycjonowania stron internetowych. Dlaczego linki prowadzące do naszej strony są tak ważne? Ponieważ prowadzą użytkownika z innej strony do naszej strony, a tym samym generują ruch na naszej stronie. Dodatkowo służą jako element rankingowy dla wyszukiwarek internetowych. Rozróżnia się wiele rodzajów linków i oczywiście każdy link ma inną moc, ale podstawowym bardzo istotnym podziałem dla nas są linki follow i nofollow. Czym różnią się te linki?

    Linki follow vs nofollow

    Link z atrybutem dofollow prowadzi do naszej strony i przekazuje nam część swojej 'mocy', natomiast link nofollow prowadzi do naszej strony, ale w większościu przypadków nie jest brany pod uwagę przez roboty Google. Głównym celem pozycjonowania jest zdobywanie linków dofollow, ale ważne jest, aby profil naszych linków był odpowiednio zróżnicowany, co pozwoli osiągnąć lepsze wyniki.

  • < href="https://przykladowastrona.pl " rel="dofollow">Link prowadzacy do strony
  • < href="http://www.jakasstrona.pl" rel="nofollow">Link prowadzacy do strony

  • Jak sprawdzić, czy link jest dofollow czy nofollow? Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na link, a następnie wybierzesz opcję 'zbadaj'. Wtedy pojawi się po prawej stronie narzędzie dla deweloperów, gdzie wyświetli się kod źródłowy danego linku. Jeśli link nie posiada atrybutu nofollow, to jest dofollow.

    Dlaczego linki mają takie znaczenie dla pozycjonowania?

    Najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie na prostym przykładzie. Forbes, znacie? Tak, raczej każdy zna. Wyobraźmy sobie, że Forbes wstawia artykuł o naszej firmie oraz linkuje do naszej strony. Wiem, że jest to mało realne, ale w przypadku, gdy taka sytuacja naprawdę by miała miejsce, to jest to bardzo jasny sygnał dla Google, że Twoja firma/strona internetowa posiada wartościowe treści, ponieważ Forbes publikuje tylko wartościowe treści, więc automatycznie wyświetlasz się dużo wyżej w wynikach wyszukiwania. W przypadku linkowania warto zatem pamiętać o tym, że chcemy by linki prowadzące do naszej strony, pochodziły z dobrej jakości źródeł. Google będzie kojarzyć naszą stronę ze stronami, które prowadzą do naszej strony, także tutaj zdecydowanie liczy się jakość. Więcej o samym linkowaniu napiszemy w osobnym artykule.

    Co jest ważniejsze: optymalizacja On-page vs Off-Page?

    Niestety, ale nie można stwierdzić, że jedno z w/w jest ważniejsze od drugiego. Zarówno On-page jak i Off-Page to części składowe całego procesu pozycjonowania. Kierując się jednak logicznym myśleniem można dojść do wniosku, że optymalizacja wewnątrz naszej strony powinna być wykonywana w pierwszej kolejności. Tak jak w przypadku gotowania – zanim wejdziemy do kuchni, musimy zdobyć odpowiednie produkty. O metodach pozyskiwania linków i optymalizacji stron Off-Page napiszemy osobny artykuł.