• +48725571229

Proces rekrutacji – jak wygląda to w praktyce?

 Jak wygląda proces rekrutacji? W większości przypadków to zależy od firmy i osobiście preferowanych metod rekrutowania. Pewne jest natomiast, że każda firma posiada swój formalny proces rekrutacji, który znacznie ułatwia komunikację oraz pracę rekruterów.

Etapy w procesie rekrutacji:

 • Zanim osoba zainteresowana daną ofertą pracy zostanie zatrudniona, musi przejść przez konkretny proces rekrutacji. Proces ten składa się zazwyczaj z fazy planowania, rekrutacji oraz selekcji.
 • Proces planowania polega na tym, że pracodawca musi jasno określić, ile osób zamierza zatrudnić oraz jakie umięjetności potrzebne są do wykonywania danej pracy. W następnej kolejności należy porównać oczekiwania z aktualnymi zasobami i możliwościami aktualnego rynku pracy.
 • Faza rekrutacji rozpoczyna się w momencie publikacji ogłoszeń o pracę. Rekruter stara się dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych kandydatów. Wykorzystuje się do tego wszelkie możliwe kanały informacyjne, czyli portale internetowe, polecenia innych pracowników, reklamy itd. Kandydaci, którzy wstępnie spełniają wymagania firmy zapraszani są na rozmowy kwalifikacyjne. Pracodawca może sprawdzać wiarygodność kandydatów oraz ich referencji.
 • Selekcja kandydatów to proces, w którym pracodawca poddaje ocenie kandydatów, z którymi udało mu się porozmawiać. Po obiektywnej ocenie nadchodzi czas, by podjąc decyzję, kto otrzyma oficjalną ofertę zatrudnienia. 
proces rekrutacji
 • Rodzaje rekrutacji:

Niektóre firmy wynajmują rekruterów, aby skutecznie pozyskiwać pracowników – w szczególności chodzi tutaj o pracowników na wyższych stanowiskach. W innych przypadkach korzysta się z możliwości, jakie oferuje social media – LnikedIn, Facebook itd. Do tego dochodzi jeszcze najstarsza, ale bardzo skuteczna metoda reklamy w lokalnych gazetach.

Wskazówka: Niektórzy pracodawcy mogą publikować ogłoszenia o pracę nawet, gdy tak naprawdę nie prowadzą aktualnie rekrutacji na dane stanowisko.

 • Aplikacje:

Aplikować można na wiele sposobów, w większości przypadków zależy to od preferencji firmy, najbardziej popularną metoda jest jednak aplikowanie poprzez wiadomość e-mail. Niektóre działy HR używają natomiast specjalnego oprogramowania przeznaczonego do aplikowania. Może to być bardzo pomocne w budowaniu bazy potencjalnych kandydatów oraz z pewnością znacznie ułatwia przechowywanie danych. W niektórych przypadkach kandydat musi osobiście zjawić się w siedzibie firmy, aby wziąć udział w rekrutacji. Warto też wspomnieć, że kandydaci mogą być poddawani testom, które mają na celu potwierdzić umiejętności kandydata.

 • Rozmowy kwalifikacyjne:

Podczas prowadzenia procesu rekrutacji kandydat może być przesłuchiwany nawet kilka razy, zanim otrzyma ofertę pracy lub informacje o odrzuceniu kandydatury. Takie rozmowy często prowadzone są z różnymi osobami i w różny sposób, a dopiero ostatnia rozmowa odbywa się z osobą decyzyjną.

Proces rekrutacji krok po kroku:

 • Opublikowanie oferty pracy na firmowej stronie internetowej

Zarówno większe jak i mniejsze firmy zazwyczaj posiadają własne strony internetowe, gdzie w pierwszej kolejności publikują swoje oferty i ogłoszenia. Aplikujący może aplikować online.

 • Opublikowanie oferty na innych portalach internetowych

Publikowanie oferty pracy na firmowej stronie internetowej to dopiero początek. Następnym krokiem są liczne publikacje na licznych ogólnodostępnych portalach internetowych, które pozwalają dotrzeć do większej ilości osób.

 • Social Recruiting

Znaczenie Social Media dla procesów rekrutacyjnych rośnie z chwili na chwilę. Facebook, Twitter, LinkedIn oferują ogromne możliwości, jeżeli chodzi o docieranie do dużych ilości ludzi w łatwy sposób, dlatego w dzisiejszych czasach przy prawie każdej rekrutacji używa się Social Media.

 • Proces Aplikowania:

Aplikując zawsze powinieneś zwracać uwagę na zasady aplikowania. W innym wypadku nie zostaniesz uwzględniony w procesie rekrutacji, a nawet jeśli to Twoje szanse będą dużo mniejsze. Zazwyczaj każda rekrutacja ma jasno sprecyzowane zasady aplikowania.

 • Rozmowa kwalifikacyjna:

Rozmowy kwalifikacyjne to wielokrotnie złożony proces i w większości przypadków składa się z wielu rozmów face to face i telefonicznych. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że zajmuje to zazwyczaj więcej niż parę dni.

 • Zatrudnienie:

Proces zatrudnienia bardzo się różni zależnie od stanowiska, firmy, wymaganych szkoleń do rozpoczęcia pracy. W jednym przypadku wystarczy podpisać umowę i można od zaraz rozpocząć pracę, w innym natomiast trzeba przejść przez 4-tygodniowy kurs wdrożeniowy i zdać egzamin uprawniający do wykonywania wymaganych czynności.

Pokaż
Schowaj